Po konferencji - Conference Lublin 2022

Honorary patronage of Agata Kornhauser-Duda,
the wife of the President of the Republic of Poland



 

INCUBATING FREEDOM for Ukraine
– wspólnie do cyfrowej przyszłości

 

Podczas konferencji „INCUBATING FREEDOM”, która zorganizowana została 1-2 grudnia w Lublinie przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” - wspólnie z Ukraińską Fundacją Talentów, Prezydentem Miasta Lublina i partnerami akademickimi z Polski i Ukrainy - zainaugurowany został wielkoskalowy program „INCUBATING FREEDOM for Ukrainie – Adapting Women to Digital Economy” mający na celu przeszkolenie w zakresie IT, pod kątem potrzeb cyfryzujących się gospodarek obu krajów, co najmniej 30 tys. kobiet z Ukrainy przebywających od 24 lutego w Polsce.

W ponad 100-osobowym gronie uczestników i gości konferencji, wśród których byli przedstawiciele władz Ukrainy, Polski, USA, Unii Europejskiej i organizacji międzynarodowych, a także rektorzy czołowych polskich i ukraińskich uczelni oraz szefowie instytucji i organizacji non-profit wspierających wymianę międzynarodową (OPI, NAWA, FRSE, PAFW, FK i innych) prowadzona była debata wytyczająca nowe podejścia do rozwiązywania problemów spowodowanych rosyjską agresją na Ukrainę.

Czy dziś, kiedy wciąż toczy się wojna na Ukrainie, jest dobry moment, by rozmawiać o przyszłości Ukrainy? – zapytała otwierając konferencję dr Bianka Siwińska, prezeska Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. I odpowiadała: – Naszym zdaniem to moment właściwy, ponieważ silna, radykalnie nowoczesna Ukraina to warunek bezpieczeństwa dla Polski, Europy i całego świata. I to właśnie w Polsce, w której przebywa ponad 1,5 miliona uchodźców wojennych, powinniśmy zaadresować ważne wyzwanie: jak wyposażać obecne u nas uchodźczynie w odpowiednie kompetencje cyfrowe, by kobiety te stanowiły potem bazę bezpieczeństwa, także i dla nas, dla naszego kraju.

Dr Siwińska podkreśliła, że projekt „INCUBATING FREEDOM for Ukraine – Adapting Women to Digital Economy”, który poprowadzi polsko-ukraińskie konsorcjum, którego liderem jest Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” - posiadająca uznane kompetencje i osiągnięcia w promowaniu kobiet w dziedzinie IT i STEM -  jest przykładem wspólnego rozwiązywania problemów, przed którymi stoją oba kraje.

Komentując tę inicjatywę, Yulia Grishina, przewodnicząca komisji parlamentarnej ds. nauki, edukacji i innowacji w Radzie Najwyższej Ukrainy, stwierdziła: – Zakochałam się w tym pomyśle od pierwszego wejrzenia. To dla nas, dla naszego narodu bardzo ważny projekt i deklaruję, że będę się w niego jak najmocniej angażowała, by jego efekty były jak najlepsze.

Grishina dziękowała organizatorom konferencji, zauważając, że spotkanie otwiera ważną dyskusję na temat tego, jak realnie pomagać uchodźczyniom z Ukrainy. – Otwarcie dla nich drzwi, przyjęcie ich w waszym kraju i ratunek dla nich przed zagrożeniem wojennym to jedno, ale teraz przed nami wszystkimi trudniejsze wyzwanie: jak pozwolić im na samodzielność, na wejście na nowoczesny rynek pracy. I dalej: jak pomóc im osiągnąć jak najwyższe kwalifikacje, by po wojnie to właśnie one pomogły w odbudowie naszego państwa i uczynieniu z niego silnego europejskiego gracza.

Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, stwierdził:  – Ta konferencja i inaugurowany podczas niej projekt to dla mnie osobiście bardzo ważna sprawa. To bowiem właśnie wsparcie cyfrowe pozwala zmieniać rzeczywistość, więc mam nadzieję, że te nasionka, które dziś zostaną tu zasiane, będą kiełkować w przyszłości. Minister podziękował organizatorom konferencji – zauważył, że ich wysiłek świadczy o tym, że wbrew obiegowej opinii Polacy nie są narodem zdolnym tylko do krótkich, spontanicznych zrywów, ale też potrafią działać długofalowo, wytrwale inwestując w przyszłość.

Vitalii Bilyi z Ambasady Ukrainy w Polsce, zwrócił uwagę, że w kontekście agresji rosyjskiej i niesłabnących zamiarów Rosji, by zniszczyć wszystko to, co ukraińskie, jego kraj czeka bardzo trudny okres: – Dlatego dziękuję za zorganizowanie tej konferencji i za to, że w ramach tego spotkania będzie dyskutowane, jak wykorzystać ogromny potencjał ukraińskich kobiet w sferze IT. Dziękuję za wasze wsparcie. Dziś jesteśmy pewni, że dzięki waszej pomocy zwyciężymy.

Do uczestników konferencji zwrócił się także Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce. Zapewniając o pełnym wsparciu swojego kraju dla Ukrainy, mówił: - Podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku Pierwsza Dama Ukrainy Olena Zełenska zapytała świat: „Jakie drzwi otworzycie dla ukraińskich kobiet, które zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów?”. Dziś, na tej konferencji, Polska odpowiada na to pytanie i staje na wysokości zadania po raz kolejny!

Ambasador Brzezinski podkreślił: - Z dumą wspieram projekt „INCUBATING FREEDOM for Ukraine – Adapting Women to Digital Economy”. Korzystając z wiedzy i wsparcia ikonicznych amerykańskich firm takich jak Intel, Amazon, Goldman Sachs czy Cisco, ponad 30 tysięcy kobiet z Ukrainy i Polski będzie miało możliwość przeszkolenia lub przekwalifikowania się pod kątem gospodarki cyfrowej.

To wydarzenie jest przełomowe, by nie rzec: epokowe – mówił o konferencji i projekcie dr Dawid Kostecki, dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej podczas sesji „The Role of Science and Education in Building a New and Safe Europe”. – Budujemy tutaj nasz przyszły potencjał, dla Ukrainy, dla Polski i dla Europy. Dziś największym wyzwaniem jest utrzymanie aktywności środowiska akademickiego Ukrainy. Trzeba wymyślić mądre sposoby, jak to zrobić w czasach, gdy z jednej strony z powodu wojny zamykane są kolejne uczelnie, a z drugiej gdy ukraińskie środowisko obawia się drenażu potencjału intelektualnego swojego kraju.

 

Szansa na lepszą przyszłość

Mariya Gabriel, komisarz UE ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży, w przesłaniu do uczestników konferencji napisała: ”Lepsza przyszłość Ukrainy i skuteczna odbudowa zależą od silnych i wykwalifikowanych kobiet oraz włączenia ich do kluczowych sektorów gospodarki, zwłaszcza tych, które napędzają transformację ekologiczną i cyfrową. Inicjatywa „INCUBATING FREEDOM for Ukraine” niesie ze sobą ważne przesłanie: pomimo wojny i w jej wyniku opóźnienia działań w zakresie równości płci, ukraińskie kobiety mają ogromny potencjał, by przyczynić się do odbudowy Ukrainy. Szkolenie dziewcząt i kobiet w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) może naprawdę stworzyć nowe możliwości wzrostu gospodarczego i zapewnić lepszą integrację kobiet na rynku pracy.”

Helena Dalli, komisarz UE ds. równości, rekomendując projekt ”INCUBATING FREEDOM for Ukraine”: podkreśliła, że ”To inspirujący przykład tego, co można zrobić, aby zapewnić wsparcie dla integracji i wzmocnienia pozycji kobiet na rynku pracy i w całym społeczeństwie. To polsko-ukraińskie konsorcjum przeprowadzi szkolenia rozwijające umiejętności cyfrowe kobiet w zakresie IT i STEM.”

A sprawująca honorowy patronat nad konferencją Małżonka Prezydenta RP, Agata Kornhauser-Duda stwierdziła: - To ważne wydarzenie inicjujące program, dzięki któremu Ukrainki będą miały szansę nabyć umiejętności w dziedzinie IT i wykorzystać tę wiedzę możliwie jak najlepiej w przyszłości.

 

Kontekst międzynarodowy

Geopolityczne uwarunkowania odbudowy i powojennej transformacji Ukrainy były tematem sesji wstępnej „Renewal Plan for Ukraine: an International Context”, z doborowym zestawem mówców, wśród których byli: Aleksander Kwaśniewski, były prezydent Polski, Jacek Kluczkowski, były ambasador RP w Ukrainie, prof. Mykhailo Zgurovsky, rektor Politechniki Kijowskiej „KPI”, były minister edukacji Ukrainy i Valon Halimi z Belgii, przedstawiciel misji w Polsce ONZ-owskiej Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji.

Główna teza sesji: rosyjska agresja na Ukrainę jest atakiem na cały demokratyczny świat i zagrożeniem dla dotychczasowego globalnego porządku, dlatego wspólnym wysiłkiem musi być powstrzymana. Natomiast przyszła odbudowa Ukrainy powinna zarazem być okazją do tak silnego wzmocnienia Ukrainy poprzez unowocześnienie jej gospodarki i postawienie na naukę i technologie cyfrowe, aby potencjalny agresor nie odważył się w przewidywalnej przyszłości ponownie jej zaatakować. Główna rola w tym procesie rekonstrukcji powinna przypaść nauce i innowacyjnym technologiom – rozwijano to podczas kolejnych sesji.

 

Od ekonomii do emocji

Prof. Serhiy Riznyk, prorektor ds. współpracy międzynarodowej Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki, zauważył w czasie sesji „The Role of Science and Education in Building a New and Safe Europe”: – Dziś polsko-ukraińskie partnerstwo się zmienia, przeszliśmy od współpracy zbudowanej na względach ekonomicznych do współpracy zbudowanej na emocjach. To unikalne doświadczenie w skali świata, ogromnie pozytywne, mam nadzieję, że inne kraje z niego skorzystają.

Rektor Riznyk zauważył, że obawą akademickiej Ukrainy jest strach przed drenażem mózgów. – Dlatego kiedy mówimy o mobilności, to tak, jesteśmy zainteresowani taką współpracą, ale mamy nadzieję, że będzie to mobilność dwustronna. Chcemy zapraszać także na nasze uczelnie, liczymy na to, że już niebawem będziemy mogli mówić o prawdziwej wymianie międzynarodowej z naszym krajem.

Z kolei prof. Celina Olszak, rektorka Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, tak odpowiedziała na pytanie o to, jak widzi współpracę polsko-ukraińską: – Siłą i wyróżnikiem Europy powinna być innowacyjna gospodarka, ale też wysoko wyedukowane społeczeństwo, dbające o równość w dostępie do edukacji i pracy dla wszystkich. Do osiągnięcia tego celu potrzebna nam jest prawdziwa integracja, w naszym wspólnym interesie. A nauka dziś jest kołem zamachowym innowacji, dlatego jej rola jest wyjątkowa. Prof. Olszak dodała, że współpraca i mobilność to jedyny słuszny kierunek rozwoju.

Prof. Marek Pietraś, dyrektor Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UMCS, zaprezentował podejście wynikające z perspektywy nauk humanistycznych i społecznych: – By podjąć współpracę z Ukrainą potrzebujemy świadomości środowiska, w którym funkcjonuje ten kraj, złożoności kontekstu geopolitycznego Ukrainy. I dziś jednym z największych wyzwań jest deokupacja historii Ukrainy, wyzwolenie jej spod okupacji rosyjskiej. Szczególnie jeśli chcemy widzieć w przyszłości Ukrainę jako europejski kraj. Opcja europejska wymaga przecież spełniania pewnych standardów, mowa tu nie tylko o innowacyjności cyfrowej, ale też np. o podejściu równościowym, o innowacyjności ekologicznej itd. Stąd włączanie Ukrainy w europejską przestrzeń badawczą powinno uwzględniać i tę perspektywę.

Prof. Inna Stepanets, prorektorka Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki, mówiła o wdzięczności Ukraińców za wspieranie ich w trudnym czasie przez Polskę: – Największym bogactwem każdego kraju są ludzie, a wykształcony człowiek to driver zmian. Dlatego projekty wsparcia prowadzone przez Fundację Edukacyjną Perspektywy są dla nas bardzo ważne. Kobiety, którym pomożecie zdobyć kompetencje cyfrowe, będą mogły włączyć się w odbudowę naszego kraju, budowę nowoczesnej, cyfrowej Ukrainy.

 

Przyszłość Ukrainy jest kobietą

Prezentując podczas specjalnej sesji inicjatywę INCUBATING FREEDOM for Ukraine – Adapting Women to Digital Economy, dr Bianka Siwińska mówiła w Lublinie: – Ten projekt wyrasta z naszych wieloletnich doświadczeń. To z jednej strony doświadczenie współpracy z globalnymi firmami technologicznymi, z drugiej doświadczenie współpracy ze znakomitymi partnerami akademickimi w Polsce i Ukrainie, a wreszcie, last but not least, wieloletniego doświadczenia w prowadzeniu różnych programów promujących kobiety w dziedzinie IT i STEM. Dziś łącząc te wszystkie doświadczenia chcemy wspierać Ukrainki w nabywaniu kompetencji cyfrowych, by działa się zmiana.

W tym kontekście dr Siwińska przypomniała też, że wg najnowszego raportu PIE, w Polsce brakuje obecnie co najmniej 150 tys. specjalistów z zakresu IT. Potrzeby naszego sąsiada są równie duże. Dlatego cieszy silnie wsparcie władz Ukrainy dla tego projektu.

Ideę masowych szkoleń z IT dla uchodźczyń z Ukrainy brawurowo skomentował prof. Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego: – Super! To, co zrobiła Fundacja Edukacyjna Perspektywy jako organizator tej konferencji i inicjator projektu szkoleń, jest naprawdę świetne. Od rana jesteśmy tu w podróży. Zaczęliśmy od perspektywy geopolitycznej, potem zobaczyliśmy perspektywę gospodarczą, usłyszeliśmy głosy uczelni ukraińskich, a wreszcie doszliśmy do tego, co w pełni wpisuje się w III misję uczelni. Ten projekt to takie „sprawdzam” dla uczelni, tu uniwersytety zamiast prężyć muskuły i chwalić się swoimi programami pomocowymi, będą mieć szansę realizować ideę zrównoważonego rozwoju.

Zapraszając partnerów do podpisania porozumienia polsko-ukraińskiego dla realizacji projektu INCUBATING FREEDOM for Ukraine – Adapting Women to Digital Economy, dr Bianka Siwińska podsumowała: – Paradoksalnie ta wojna może okazać się szansą. To szansa na rozwój osobisty dla kilkudziesięciu tysięcy Ukrainek, ale też szansa dla Ukrainy i Polski na olbrzymi skok technologiczny.

 

Budujemy relacje

Drugiego dnia konferencji w czasie sesji „Polish-Ukrainian Academic Partnership in Artificial Intelligence and Cyber Security, and IT Education” prof. Marta Kosior-Kazberuk, rektorka Politechniki Białostockiej, mówiła: – Polskie uczelnie stale dostosowują się do sytuacji za naszą wschodnią granicą, nie tylko pomagając uchodźcom i wspierając ukraińskich studentów, ale też proponując szeroką ofertę różnego rodzaju krótkich kursów. Stawiamy na kompetencje cyfrowe, bo one są dziś uniwersalne, ich zdobycie nie przywiązuje do jednego miejsca – i do kształcenia w tym zakresie jesteśmy doskonale przygotowani.

Natomiast w czasie sesji „Coalition for the Future - How to Organize Cooperation to Strengthen the Innovative Capital of Ukraine and Poland”, którą prowadził Waldemar Siwiński, założyciel Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” i prezydent międzynarodowej organizacji IREG Observatory on Academic Ranking and Excellence, prezentowane były działania uczelni i organizacji pozarządowych wspierające Ukrainę.

Prof. Anna Jurkowska-Zeidler, prorektorka Uniwersytetu Gdańskiego mówiła o sieci uniwersytetów morskich (SEA-UE), do których należy UG i zaproszona przez niego ukraińska uczelnia: Narodowy Uniwersytet im. Miecznikowa w Odessie. – O sieciach uniwersyteckich trzeba powiedzieć jedno: co innego Komisja Europejska sobie wyobrażała na ich temat, tworząc tę koncepcję, a co innego dzieje się w rzeczywistości, po wdrożeniu tej idei. Ale jedno z pewnością w sieciach się udaje: budowanie relacji. W SEA-UE budujemy wspólny kampus, wspólną kulturę, mamy integrację na wielu poziomach – tak studentów, jak i badaczy, a nawet pracowników administracji. To dzieje się oddolnie, ta współpraca wpływa na relacje akademickie i naukowe, włączamy w nią teraz naszych ukraińskich partnerów.

 

Reflektory na Lublin

Występująca w czasie tej sesji dr Agnieszka Mazur z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, opowiadała m.in. o uruchomionym specjalnie w marcu specjalnym interwencyjnym programie dla Ukrainy. – Jak dotąd przeznaczyliśmy ponad 5 milionów zł na ponad 130 projektów, a od stycznia rusza kolejny program wsparcia dla uchodźców wojennych i już dziś zapraszam do aplikowania.

Dr Grażyna Czertwertyńska, prezydent Fundacji Kościuszkowskiej w Polsce, zadeklarowała: – Nasze wartości od zawsze to pomaganie, współpraca i wrażliwość. I w imię tych wartości włączamy się w projekt Fundacji Edukacyjnej Perspektywy „Incubating Freedom” – po prostu, nie może nas w tym projekcie zabraknąć!

Prof. Dariusz Czerwiński, prorektor Politechniki Lubelskiej, zaprezentował sieć politechnik Via Carpatia (PL, PB i PRz) oraz działania jego macierzystej uczelni na rzecz wsparcia Ukrainy. Komentując słowa prof. Czerwińskiego, Waldemar Siwiński powiedział: – Lublin zawsze był ciekawym miastem akademickim, ale w obecnej sytuacji, kiedy reflektory poszły na Lublin, wyraźniej widać, jak znakomite są tu uczelnie, jak znakomici studenci i jak znakomite aktywności dla Ukrainy teraz prowadzicie.

Z kolei dr Agnieszka Różycka z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, kierowniczka kompleksowego projektu „Uniwersytet Warszawski dla Ukrainy”, mówiła o planowanych do października 2023 działaniach, których celem jest wielopoziomowa pomoc uchodźczyniom z Ukrainy. – Myślimy nie tylko o kobietach, dla których przygotowaliśmy m.in. kursy językowe i komputerowe, wsparcie psychologiczne, sesje doradztwa zawodowego itp., ale też o ich dzieciach. To dla nich planujemy zajęcia opiekuńczo-wychowawcze po to, by ich mamy mogły się skupić na nauce w czasie, gdy dziećmi zajmą się nasi animatorzy.

Natomiast dr Zygmunt Krasiński, prezes Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii zgłosił zainteresowanie i wsparcie dla projektu INCUBATING FREEDOM ze strony czołówki polskich firm high-tech.

Podsumowując konferencję prof. Radosław Dobrowolski, rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie podkreślił olbrzymi wysiłek, profesjonalizm i entuzjazm polskiego środowiska akademickiego we wszystkich działaniach związanych z pomocą dla Ukrainy. Zauważył też, że jest to maraton, a nie krótkookresowy wysiłek. W maratonie tym nadszedł teraz czas na wsparcie kobiet z Ukrainy przebywających w Polsce. UMCS włączy się całym swoim potencjałem w ten ważny projekt!

 

Klaster przyszłości – AI i CyberSec

Podczas konferencji podpisane zostało porozumienie pomiędzy Konferencją Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT), a Asocjacją Rektorów Wyższych Uczelni Technicznych Ukrainy (ARWUTU) powołujące polsko-ukraiński klaster akademicki w zakresie sztucznej inteligencji (Artificial Intelligence) i bezpieczeństwa cyfrowego (CyberSec),

- Uczelnie Polski i Ukrainy mają znakomite tradycje współpracy, ale sytuacja po 24 lutego, wywołana brutalną agresją rosyjską wymaga od nas nowych form współdziałania, w najbardziej aktualnych obszarach – powiedział podczas tej uroczystości prof. Arkadiusz Mężyk, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), rektor Politechniki Śląskiej.

By sprostać tym wyzwaniom konieczna jest bliska współpraca uczelni Polski i Ukrainy, zwłaszcza technicznych, „Zrobimy wszystko, by do wyzwań w zakresach Artificial Intelligence i Cyber Security stawać razem z naszymi ukraińskimi przyjaciółmi, nie tylko dlatego, że mierzą się obecnie z wojenną agresją, ale także by skorzystać z ich ogromnego potencjału i doświadczenia” – mówił prof. Teofil Jesionowski, przewodniczący KRPUT, rektor Politechniki Poznańskiej.

Natomiast prof. Mykhailo Zgurowsky, przewodniczący ARWUTU, rektor Politechniki Kijowskiej „KPI” podkreślił znaczenie zacieśniania współpracy. „Dla nikogo nie jest tajemnicą, że od lat mamy znakomite relacje z polskimi uczelniami technicznymi. Dzięki temu robimy kolejny krok naprzód w obszarach wirtualnego świata. Definiujemy potrzeby społeczne, przygotowujemy rozwiązania i przekazujemy do wdrożenia, by tworzyć lepszy, bezpieczniejszy świat”.

 

Twarze nowej Ukrainy

Konferencja w Lublinie była też miejscem zaprezentowania innego proukraińskiego projektu – programu stypendialnego New Technologies for Women – Ukraine, prowadzonego wspólnie przez Fundację Edukacyjną Perspektywy oraz firmę Intel Poland. Stypendystki (50 ukraińskich studentek i doktorantek kierunków STEM na polskich uczelniach) miały na konferencji specjalny program networkingowy i warsztaty z publicznych wystąpień, a w czasie uroczystej gali odebrały dyplomy udziału w projekcie.

Witając stypendystki na scenie, dr Bianka Siwińska mówiła: – Twarze tych dziewczyn to twarz przyszłej Ukrainy.

Katarzyna Cichocka z firmy Intel zapewniała: – Mam okazję prowadzić ten program w wersji dla polskich dziewczyn już od wielu lat wspólnie z Perspektywami. I jestem ogromnie wzruszona zawsze, gdy widzę, jak bardzo udział w tym programie zmienia życie naszych stypendystek, jak umacnia ich pewność siebie i świadomość ich umiejętności. Dziś mogę zapewnić nasze nowe stypendystki z Ukrainy: ten program działa!

Eleonora Kotelina, studentka II roku studiów magisterskich na informatyce (specjalność data science) w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, pytana o zalety programu Intela-Perspektyw, zauważyła: Wspieranie dziewczyn z Ukrainy, zwłaszcza w dziedzinie nowych technologii, to doskonała forma pomocy mojemu krajowi. Na Ukrainie chodziłam do klasy o profilu informatyczno-matematycznym i tam na dwadzieścia pięć osób były tylko cztery dziewczyny. Kobietom u nas jest bardzo trudno odnaleźć się w tej dziedzinie, dlatego programy wspierające kształcenie informatyczne są dla nas bardzo wartościowe.

Sylwia Puzio, jedna z mentorek w tym programie stypendialnym, opowiadała w czasie konferencji: – W tych dziewczynach widzę siebie sprzed kilku lat. A skoro dziś jestem już krok dalej, chcę się podzielić tym, co już wiem, co sama dostałam w tym programie. Jeśli dodatkowo moja pomoc wpisuje się we wsparcie dla uchodźców wojennych, w pracę nad przyszłością ich kraju, to niesamowicie budująca sprawa.

Paulina Paluch, inna z mentorek, podkreślała, że jej mentee stanowi dla niej inspirację. – Mimo tego że Kristina tak dużo już przeszła, musiała uciekać ze swojego kraju, ma bardzo optymistyczne podejście do życia i duże ambicje. Więc w tym programie mimo że to ja jestem w roli mentorki, sama też dużo się od niej uczę.

Laureatkom stypendiów Intela i Perspektyw gratulowali też rektorzy ich uczelni, m.in. prof. Krzysztof Zaremba, rektor Politechniki Warszawskiej.

Brawo Laureatki, brawo Magnificencje! Vivat Academia! Слава Україні!

 

Tekst: Magda Tytuła

Fot. Anita Kot

 

Fotorelacja z przebiegu konferencji: http://ukraine.perspektywy.org

Folder konferencji: https://ukraine.perspektywy.org/conferenceprogram